Treba byť dôsledný a veriť

14. 2. 2013
„To sú jej peniaze, nie moje! Kasu drží ona!“ smeje sa Jozef Mazák, výherca Výberovej ceny, ktorý práve pózuje fotografovi so svojou manželkou držiac veľký šek. Je utorok, 22. januára 2013 a v slovenskom sídle Reader´s Digest Výberu prebieha slávnostné odovzdávanie našej hlavnej Výberovej ceny zvýšenej o Bonus za odpoveď včas v celkovej hodnote 117 000 €.

Záznam rozhovoru s výhercom


To, že pán Mazák si po výhru príde v sprievode svojej manželky Valiky, bola od začiatku jasná vec. Nielenže spolu žijú vyše 63 rokov (a nikdy sa za ten čas vraj nepohádali!), ale pani Valika má aj svoj podiel na výhre. Je to ona, kto doma vyberá poštovú schránku. Keď vidí, že prišla zásielka od našej spoločnosti, nesie ju manželovi so slovami: „Reader´s Digest ťa znova pozdravuje!“ Potom už je ale na rade pán Mazák. On si prezerá naše materiály, nalepuje známky a objednáva. Chvíľu mu vraj trvalo, kým si zvykol, no teraz už očakáva zásielky od pani Veroniky Sedlačikovej či pána Vladimíra Sassmanna ako od starých známych. „Najprv som si povedal – nebudem to robiť, to nie je pre mňa. Ale privykol som si, a začalo ma to baviť.“ Povzbudenia mu stále prichádzali, a aj keď mu manželka niekedy vravela, aby to už nechal tak, vytrval. Jeho recept na úspech? „Treba byť dôsledný a veriť!“ A táto stratégia sa vyplatila!

Keď sa dozvedel, že vyhral viac ako 100 000 €, bolo to veľké prekvapenie, ktorému bolo spočiatku ťažké uveriť. Pán Mazák vysvetľuje: „Samozrejme, že som neveril, ako každý, kto takto súťaží. Aj som dúfal, aj neveril, ale viac neveril. Nikdy v živote som nič nevyhral!“ Po prvotnom šoku bolo treba vymyslieť, ako naložiť s nadobudnutými peniazmi. V rodine so štyrmi vnúčatami a siedmimi pravnúčatami ozaj nebol problém rozhodnúť, čo s výhrou. Pán Mazák sa ňou rozhodol pomôcť svojim najbližším. Peniaze pôjdu predovšetkým na dostavanie ich bývaní – z výhry sa zaplatí nová strecha či plot okolo domu.

Celé to vlastne začalo jeho rodinnými príslušníkmi. Práve im u nás pán Jozef rád objednáva rôzne produkty. Či už sú to kuchárske knihy, rozprávky či výživové doplnky, pre každého sa vždy nájde ten správny darček. I keď, niekedy je záujemcov o jeden dar viacero. Pán Mazák s úsmevom rozpráva, ako u nás objednal stolnú futbalovú hru: „Dal som ju pravnukovi na Vianoce, no hrá sa s ňou nakoniec jeho otec!“ Dopraje však aj sebe a svojej manželke, o ktorej nám prezradil, že je náruživou čitateľkou. Tá okrem románov oceňuje najmä naše záhradkárske príručky – 40 rokov totiž spoločne vlastnili záhradku, o ktorú sa radi starali.

Po slávnostnom obede v reštaurácii na brehu Dunaja je čas rozlúčiť sa s výhercom a popriať mu, aby si výhru užil v dobrom zdraví. Na otázku, či bude s nami súťažiť aj naďalej, odpovedá rozhodne: „Samozrejme!“ A keď sa ho pýtame, čo by odkázal ostatným súťažiacim, radí: „Myslím, že aj iní by to mohli skúsiť a dosiahnuť to, o čom si myslia, že sa nikdy nesplní.“ Aj on najprv pochyboval a neveril, že by mohol niekedy niečo vyhrať. Teraz, keď sa sen stal realitou, spomína: „Raz mi od vás prišiel list, v ktorom stálo, že minulý výherca bol z Prahy, a že – teraz ste na rade vy! Ako to ten pán Sassmann mohol tak predpovedať? Tak že ho pozdravujem!“